Finanse domowe – Jak nimi dobrze zarządzać?

Finanse domowe
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Finanse domowe i sposób ich organizacji. Mimo, że każdego roku wynagrodzenie za pracę idzie w górę to i tak wiele osób nie ma oszczędności. Wiele osób nawet regularnie popada w niewielkie długi. Jak można tego uniknąć? Nawet bardzo mały budżet domowy można tak dopracować, aby na koniec miesiąca nie brakowało pieniędzy. Tak aby można było zacząć gromadzić oszczędności, za które na przykład zrealizuje się wyjazd na wczasy. Od czego zacząć?

Przeczytaj również: Minimalne wynagrodzenie w 2023

Zapoznaj się z naszą ofertą usług – Wirtualne Biuro Wrocław

Finanse domowe – Plan budżetu domowego

Nie każda osoba ma stałe dochody, ale każda osoba ma stałe wydatki. Dlatego zawsze warto prowadzić plan domowego budżetu. Taki plan można zrobić w arkuszu kalkulacyjnym na komputerze, ale też można wykorzystać kartkę papieru. Ważne jest wypisanie najpierw stałych zobowiązań, nawet jeśli kwoty są zmienne jak na przykład w rachunkach za energię elektryczną. Wypisujemy wszystkie zobowiązania wraz z kwotami i datami opłaty.

Następnie warto wypisać inne stałe wydatki, które przeznaczamy na zakup żywności, odzieży, bilety miesięczne lub paliwo do samochodu czy na środki czystości i regularne przyjemności jak np. wyjście do kina raz w miesiącu, jeśli taki mamy zwyczaj.

Jeśli nie jesteśmy w stanie dokładnie podać kwot to warto przez kolejny miesiąc zbierać wszystkie paragony za zakupy, aby móc w kolejnym miesiącu bardziej dokładnie wyliczyć budżet.

W takim planie oczywiście trzeba też uwzględnić dochód. Dobrze jest jeśli dochód całego gospodarstwa domowego, czyli wszystkich zarobkujących osób, przewyższa wydatki. Ale co zrobić, gdy jest na odwrót?

Jak zmniejszyć wydatki i zwiększyć oszczędności?

Dla wielu osób bardzo dużym obciążeniem są rachunki domowe i spłata zobowiązań takich jak pożyczki gotówkowe: https://www.wonga.pl/karta-kredytowa-czy-pozyczka-gotowkowa, kredyty ratalne, czy nawet kredyty studenckie. Po pierwsze zawsze w budżecie, rata kredytu czy rachunki za mieszkanie muszą być priorytetem! Jeśli nie zapłacimy ich w terminie narosną odsetki, a w wypadku pożyczek czy kredytów, jeżeli notorycznie będziemy się spóźniać z opłatami umowa może zostać wypowiedziana, albo jeśli nie płacimy dłużej niż 3 miesiące wierzyciel może podać dłużnika do sądu i sprawa skończy się u komornika. Na tym nie wolno oszczędzać i trzeba płacić w terminie.

Po drugie widząc wydatki na domowy budżet może się okazać, że część z nich można uciąć. Być może niektóre rzeczy kupujemy niepotrzebnie na zapas i zamiast kupować je co miesiąc można co drugi. Albo też jeśli wiecznie brakuje nam pieniędzy możemy zrezygnować z kina, jedzenia na mieście czy zakupu nowych ubrań przez pewien czas, aż zaczniemy wychodzić na finansową prostą.

Jeśli interesują was tematy ubezpieczeń zobaczcie pozostałe artykuły na ten temat.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego

Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Kogo obejmuje ubezpieczenie wypadkowe?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta?

Czy ubezpieczenie od utraty dochodu może stanowić koszt?

Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje?

Prowadzenie działalności a praca na etacie

Pomysł na biznes – agencja ubezpieczeniowa

Jak uzyskać umorzenie należności ZUS?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *