Urlop okolicznościowy z prawem do zachowania wynagrodzenia

Urlop okolicznościowy
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Urlop okolicznościowy to specyfinczy rodzaj urlopu oferujący równocześnie prawo do pobierania wynagrodzenia. Skorzystanie z urlopu okolicznościowego wymaga dopełnienia pewnych obowiązków. Konieczne jest poinformowanie pracodawcy o przyczynie uprawniającej do uzyskania wolnego od pracy, a także przewidywanym okresie nieobecności. Jeżeli fakt wystąpienia tego zdarzenia można przewidzieć wcześniej, pracownik musi uprzedzić pracodawcę poprzez złożenie stosownego wniosku. W przypadku zdarzeń nagłych, podwładny powinien przekazać informację najpóźniej w drugi dzień nieobecności w pracy.

Sprawdź naszą ofertę Wirtualne Biuro Wrocław.

Przeczytaj również: Wywłaszczenie nieruchomości – co to za proces?

Udokumentowanie uprawnienia

Aby udokumentować uprawnienie do urlopu okolicznościowego, należy przedstawić pracodawcy zestaw dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z wolnego. W zależności od sytuacji, można przedstawić np. odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, odpis aktu zgonu lub odpis aktu małżeństwa. Warto pamiętać, jak działa urlop okolicznościowy w przypadku przyjęcia go w dzień nie przypadający na dane wydarzenie. Czas powinno się wykorzystać bezpośrednio z tym zdarzeniem, które uprawnia do urlopu – np. poświęcony przygotowaniom do ślubu. 

Urlop okolicznościowy – Wynagrodzenie za czas wolny

Urlop okoliczności jest płatny, a wynagrodzenie liczy się w nim tak samo jak za czas urlopu wypoczynkowego. W stawce za dzień uwzględniana jest przeciętna wartość zmiennych składników pracownika z miesiąca, w którym przypadło dane zwolnienie. W przypadku wydarzeń uprawniających do przyznania urlopu okolicznościowego występujących w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym, podwładny nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia i nie ma prawa do przedłużenia urlopu.

Wykorzystanie urlopu okolicznościowego

Jeżeli pracownik wykorzystał urlop okolicznościowy, a uprawniające do niego wydarzenie się nie odbyło, warunki uprawniające podwładnego do skorzystania z wolnego nie zostały spełnione. W takim przypadku konieczne jest wzięcie urlopu wypoczynkowego. Warto pamiętać, że w przeciwnym razie nieobecność danego pracownika w pracy zostanie usprawiedliwiona, ale nie będzie płatna i nie otrzyma on wynagrodzenia za ten okres czasu.

Jeśli interesują was tematy ubezpieczeń zobaczcie pozostałe artykuły na ten temat.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego

Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Kogo obejmuje ubezpieczenie wypadkowe?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta?

Czy ubezpieczenie od utraty dochodu może stanowić koszt?

Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje?

Prowadzenie działalności a praca na etacie

Pomysł na biznes – agencja ubezpieczeniowa

Jak uzyskać umorzenie należności ZUS?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *