Minimalne wynagrodzenie w 2023

Minimalne wynagrodzenie
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Już od kilku lat minimalne wynagrodzenie za pracę rok do roku poddawana jest kolejnym podwyżkom. Rok 2023 będzie wyjątkowy pod względem podwyżek pensji minimalnej. W przyszłym roku czekają nas dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Rząd proponuje, żeby od stycznia najniższa pensja wynosiła 3383 zł, a od lipca wzrosła do poziomu 3450 zł. Co to oznacza dla pracowników? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?

Minimalne wynagrodzenie 2022 r

Od początku 2022 r., kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 3010 zł. Względem 2021 r. uległa wzrostowi o 210 zł (wówczas wynosiła 2800 zł). Jednocześnie wzrosła również minimalna stawka godzinowa z 18,30 zł do 19,70 zł brutto na godzinę. Minimalna stawka godzinowa dotyczy również pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu.

Mając na uwadze, że dochód osób zarabiających minimalne wynagrodzenie za pracę na pełnym etacie nie przekroczy wartości 30 000 zł, to nie obejmie ich obowiązek zapłaty podatku PIT.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Minimalne wynagrodzenie 2023 r

Rada Ministrów przyjęła propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2023 roku. Zgodnie z zapisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w przyszłym roku najniższe pensje wzrosną dwa razy;

  • od stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3383 zł, czyli o 373 zł więcej niż wynosi najniższa pensja w tym roku;
  • w lipcu 2023 roku płaca minimalna zostanie podwyższona do kwoty 3450 zł oznacza wzrost o 440 zł w stosunku do 2022 roku.

Minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia również wzrośnie dwukrotnie;

  • od stycznia 2023 roku wyniesie 22,10;
  • a od lipca 22,50, co oznacza wzrost o 14,2 proc. względem roku 2022.

Wysokość płacy minimalnej – terminy

Kiedy poznamy wysokość płacy minimalnej? Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę:

  1. Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca każdego roku musi przedstawić Radzie Dialogu Społecznego nowe propozycje. Chodzi m.in. propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz propozycję wysokości minimalnej stawki godzinowej w roku następnym.
  2. W terminie 30 dni od dnia otrzymania propozycji i informacji Rada Dialogu Społecznego uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo ustala wysokość minimalnej stawki godzinowej.
  3. Rada Ministrów zobowiązana jest do ustalenia na rok następny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Następnie określa wysokości minimalnej stawki godzinowej dla wybranych umów cywilnoprawnych i opublikowania go do 15 września każdego roku.

Warte uwagi: Działalność nierejestrowana, czyli co?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *