Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?

Zdolność kredytowa
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Żaden bank nie udziela kredytu pochopnie. Uzależnia jego przyznanie od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Czym jest więc zdolność kredytowa? Zdolność kredytowa to jedno z kluczowych pojęć w procesie uzyskiwania kredytu lub pożyczki. Konsumenci z pewnością spotkali się z tym terminem – podobnie jak z wiarygodnością kredytową – jednak nie każdy dokładnie zdaje sobie sprawę, jak owa tajemnicza zdolność jest wyliczana. To prawdopodobieństwo, z jakim spłacisz swoje zadłużenie. Dobra zdolność sprawia, że masz dużą szansę otrzymać wysokie finansowanie w banku lub u leasingodawcy Zdolność kredytowa to maksymalna kwota kredytu, jaką bank nam przyzna przy wybranym przez nas okresie spłaty. Kwota to zależy od wielu różnych czynników i co ważne może być zupełnie inna w różnych bankach. Dla przykładu: jedna instytucja może powiedzieć, że pożyczy nam nie więcej niż 50 000 zł, a inna zgodzi się na 100 000 zł. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się jak liczona jest zdolność kredytowa.

Przeczytaj również: Działalność nierejestrowana, czyli co?

Zdolność kredytowa – co ma na nią wpływ?

 • wysokość stałych miesięcznych dochodów. Im wyższy dochód, tym wyższy można uzyskać kredyt.
 • forma zatrudnienia lub rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej – dla banku z punktu widzenia zdolności kredytowej istotnym czynnikiem jest stabilność, dlatego najlepiej oceniana jest umowa o pracę na czas nieokreślony.
 • Wiek. Osobom młodym trudniej jest uzyskać kredyt, gdyż są one oceniane jako mniej przewidywalne. Przy długoterminowych kredytach ważny jest nie tylko wiek w momencie zaciągania długu, ale również, gdy będziemy kończyć spłatę.
 • okres kredytowania – w tym przypadku zasada jest prosta – im dłuższy okres kredytowania, tym wyższa zdolność i wyższa dostępna kwota kredytu.
 • dotychczasowa historia kredytowa – jeśli mieliśmy jakieś problemy i spóźnialiśmy się ze spłatą rat kredytu czy rachunków np. za prąd czy inne media to bank może przyznać nam niższą kwotę lub nawet w ogóle odmówić wypłacenia pożyczki. Warto więc dbać o to, aby nie przekraczać terminów zapłaty. Banki sprawdzają bowiem informacje w BIK i różnych bazach danych.
 • wykształcenie – banki wychodzą z założenia, że osoby o wyższym wykształceniu zdobędą lepiej płatną i stabilną pracę. Dlatego im wyższy poziom wykształcenia tym łatwiej uzyskać kredyt.
 • status zawodowy – dla banku ma znaczenie czy pracujemy np. w firmie państwowej, czy prywatnej oraz w jakiej branży. To wszystko wpływa bowiem na stabilność zatrudnienia.
 • stan cywilny – banki preferują osoby w związkach małżeńskich, ponieważ są uznawane za bardziej stabilne. Poza tym prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego często wiąże się z tym, że dwie osoby zarabiają, więc dochód jest wyższy. Wydatki natomiast rozkładają się, a więc w przeliczeniu na osobę są niższe.
 • stałe obciążenia – im wyższe ponosimy koszty, np. utrzymania mieszkania, samochodu, rachunki za prąd itd., tym mniej pieniędzy zostanie nam na spłatę raty. Do tego dochodzą takie wydatki jak na przykład alimenty. Dlatego im wyższe koszty życia, tym niższa będzie zdolność kredytowa i możliwa do uzyskania kwota kredytu.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Istnieje możliwość podniesienia naszej zdolności kredytowej. Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi metodami zbudowania lepszej zdolności kredytowej są:

 • wydłużenie okresu kredytowania;
 • rezygnacja z posiadanych już produktów kredytowych;
 • dołączenie dodatkowego kredytobiorcy;
 • zmiana typu raty z malejących na stałe;
 • zbudowanie sobie dobrej historii kredytowej.

Warte uwagi: Czy na emeryturze można prowadzić firmę?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *