Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu

Ubezpieczenie kredytu
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu może obniżyć jego koszty. Ubezpieczenie kredytu to rozwiązanie, po jakie sięgają banki w celu zabezpieczenia jego spłaty w niepewnej rzeczywistości finansowej. Ubezpieczenie samo w sobie nie jest obowiązkowe. Reguluje to Ustawa o ubezpieczeniach z 22 maja 2003 roku oraz Kodeks Cywilny. Mimo, że ubezpieczenie kredytu ani nie jest obowiązkowe, ani – jeżeli pożyczkobiorca już się na nie decyduje – nie musi być wykupione w tym samym banku, który udziela kredytu, banki stosują różnego rodzaju techniki, które mają nakłonić lub wręcz zmusić pożyczkobiorców do ubezpieczenia kredytu właśnie u nich.

Warte uwagi: Czym jest scoring kredytowy?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Rezygnacja z ubezpieczenia – podstawy

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu to proces, który może pożyczkobiorcy przynieść zysk, ale może też ciągnąć za sobą poważne konsekwencje. Po pierwsze, należy się bardzo dokładnie zapoznać z odpowiednimi, regulującymi tę kwestię zapisami umowy kredytowej. Może się okazać, że zrezygnowanie przez klienta z wykupionego z kredytem ubezpieczenia, znacząco podniesie miesięczne raty spłat tego ostatniego. W innych okolicznościach, bank może zażądać też innego rodzaju zabezpieczenia kredytu, jak na przykład poręczenia majątkowego przez osobę trzecią. W skrajnych przypadkach, bank może również zerwać umowę kredytową i zażądać natychmiastowej spłaty zobowiązań.

Co dzieje się z pieniędzmi?

Kiedy osoba, która wykupiła ubezpieczenie kredytu rezygnuje z niego, bank ma obowiązek wypłacenia zgromadzonych na jego rzecz środków. Ubezpieczenie może być opłacone przez kredytobiorcę jednokrotnie – za pomocą jednorazowej wpłaty ca cały okres kredytowania, albo być opłacane comiesięcznie. ?Niezależnie od tego, w jaki sposób ubezpieczenie zostało opłacone, bank ma obowiązek wypłacenia niewykorzystanych środków na rachunek kredytobiorcy – jednocześnie zmniejszając saldo zadłużenia. Jeżeli ubezpieczenie było opłacone jednorazowo, zwrotowi podlega całość niewykorzystanej kwoty, a jeżeli opłacane jest comiesięcznymi ratami – w wysokości, w jakiej zostało do danej chwili opłacone.

Jeśli chcecie założyć działalność we Wrocławiu zobaczcie naszą ofertę – Wirtualne Biuro Wrocław

Rezygnacja z ubezpieczenia

Rezygnacja z ubezpieczenia – praktyka

W celu zrezygnowania z ubezpieczenia kredytu, kredytobiorca powinien zgłosić się do banku (nie do ubezpieczyciela) i złożyć w nim odpowiednie oświadczenie. Oświadczenie to składa się na odpowiednim formularzu. Zazwyczaj przygotowuje je w całości przez ubezpieczonego. Powinno ono zawierać pełne dane składającej je osoby. Zgodne z danymi na umowie kredytowej oraz oświadczenie woli odstąpienia kredytobiorcy od ubezpieczenia. Takie oświadczenie, powinno również zawierać informację o rachunku, na jaki bank powinien przelać niewykorzystane środki.

Jeśli interesują was tematy ubezpieczeń zobaczcie pozostałe artykuły na ten temat.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego

Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Kogo obejmuje ubezpieczenie wypadkowe?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta?

Czy ubezpieczenie od utraty dochodu może stanowić koszt?

Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje?

Prowadzenie działalności a praca na etacie

Pomysł na biznes – agencja ubezpieczeniowa

Jak uzyskać umorzenie należności ZUS?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *