Pożyczka – wcześniejsza spłata

Wcześniejsza spłata pożyczki
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o wzięciu pożyczki, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Jej uzyskanie w większości przypadków nie przynosi większych problemów. Dlaczego? Pożyczka – proces starania się jest szybki i nie wymaga wielu formalności. Pieniądze mogą znaleźć się na Twoim koncie i zasilić budżet w przeciągu chwili od dokonania niezbędnych ustaleń. Czy możliwa jest wcześniejsza spłata wziętej pożyczki? Czy ma to swoje przełożenie w mniejszym oprocentowaniu? Każdy pożyczkobiorca powinien być świadom, że wziętą w firmie pozabankowej pożyczkę może spłacić wcześniej, niż przewiduje to umowa. Wcześniejsza spłata pożyczki niesie za sobą wiele korzyści. Mianowicie – pozwala pozbyć się zadłużenia i zbudować historię kredytową. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, bo nie pozostaje bez wad. Jednakże, znajdując się w lepszej sytuacji finansowej, warto pomyśleć, czy wcześniejsza spłata pożyczki nie będzie bardziej opłacalna. Czy warto rozważać wzięcie pożyczki? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Wywłaszczenie nieruchomości – co to za proces?

Czym jest pożyczka?

Zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego za pośrednictwem umowy pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się do przeniesienia własności na biorącego określoną ilość pieniędzy bądź rzeczy. Pożyczkobiorca natomiast zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tą samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Co ważne, pożyczki opiewające na wartość większą niż 1000 zł powinny zostać uregulowane umową zawierającą zasady spłaty zadłużenia. W przypadku pożyczek pieniężnych możliwe jest zaciągnięcie długu w przedziale od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wśród ofert instytucji finansowych dostępne są pożyczki z bardzo zróżnicowanym oprocentowaniem, a jak wiadomo – właśnie ta kwestia decyduje o wyborze. Im wyższe oprocentowanie otrzymanych środków pieniężnych, tym większy koszt oraz obciążenie budżetu.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Wcześniejsza spłata – czy może być niekorzystna?

Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku tzw. pożyczki hipotecznej, czyli pożyczki, której zabezpieczenie stanowi nieruchomość, a która swoją konstrukcją przypomina raczej kredyt hipoteczny. Ma ona często korzystniejsze oprocentowanie od typowej pożyczki, jednak jest z reguły rozłożona nawet na kilkadziesiąt lat, co może sprawić, że jej wcześniejsza spłata (z powodu wysokości prowizji i kosztów z tym związanych) niezbyt się będzie opłacać. Dlaczego tak się dzieje? Raty co do zasady składają się z kapitału i odsetek. Odsetki są naliczane od kapitału, który pozostał do spłaty. W przypadku tego typu produktów, w pierwszych latach ponad połowę wysokości naszej raty stanowią odsetki i inne koszty, podczas gdy kapitał stanowi jej niewielką część. Z upływem czasu te proporcje ulegają odwróceniu.

Wcześniejsza spłata pożyczki – kiedy się opłaca?

Z pewnością takie rozwiązanie opłaca się w przypadku szybkich pożyczek, czyli takich, które zaciągasz na stosunkowo krótki okres. Wtedy możesz szybciej pozbyć się zobowiązania i zapłacisz odsetki za krótszy okres. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest telefoniczny lub mailowy kontakt z pożyczkodawcą, poinformowanie go o chęci wcześniejszej spłaty pożyczki. Ponadto prośba o wyliczenie kwoty pozostałej do spłaty na dzień spłaty pożyczki wraz z uwzględnieniem odsetek.

Warte uwagi: Leasing konsumencki – czy to się opłaca?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *