Brytyjski VAT – Nadchodzi fiskus: 5 sposobów na przygotowanie się do podatku VAT w Wielkiej Brytanii

Kliknij aby ocenić!
[Suma: 1 Średnia: 5]

Brytyjski VAT i zmiany przepisów jego dotyczących zmodyfikują cały biznes na wyspach. Wdrożenie podatku VAT w Wielkiej Brytanii zbliża się od dłuższego czasu. Transformacja na tak zwany “niebieski VAT UE” nastąpiła 20 stycznia 2020 roku. W związku z tym firmy w całym kraju zaczęły wpadać w panikę. Niezależnie od tego, czy Twoja firma należy do jednej z branż, które bezpośrednio dotknęła ta zmiana, powinieneś już teraz poczynić przygotowania, aby uchronić się przed skutkami. Przygotowanie do wprowadzenia podatku VAT w Wielkiej Brytanii może być wyzwaniem, ale ten artykuł przedstawi Ci kilka najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć na ten temat i jak wpłynie to na Twój biznes w przyszłości.

Interesuje ciebie tematyka VATZerknij tutaj – Odliczenie VATu z faktury – kiedy jest niemożliwe?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Co to jest VAT?

VAT to skrót od angielskiego value-added tax. Jest to rodzaj podatku, który jest nakładany na zakup większości towarów lub usług. Towary i usługi, które podlegają pod VAT, nazywane są towarami i usługami opodatkowanymi VAT. W Wielkiej Brytanii podatek VAT jest naliczany według stawki 20%. Oznacza to, że za każdy sprzedany towar lub usługę o wartości 100 funtów kupujący płaci 120 funtów. Z tego £20 przekazuje się rządowi jako podatek.

brytyjski vat

Podstawy VAT i jak się do niego przygotować

Istnieje wiele branż, na które wpływ ma wprowadzenie podatku VAT. Dobra wiadomość jest taka, że nie będziesz musiał się tym martwić, jeśli Twój biznes znajduje się w jednej z branż, które są zwolnione z tej zmiany. Branże, których dotyczy przejście na VAT to budownictwo, transport, zdrowie i edukacja. Jeśli Twoja firma jest w jednej z tych branż, będziesz musiał przygotować się na przejście na VAT. Większość firm w Wielkiej Brytanii jest zarejestrowana jako płatnicy VAT lub musi zostać zarejestrowana jako płatnicy VAT przed zmianą. Jeśli Twoja firma należy do jednej z branż, które muszą zostać zarejestrowane jako płatnicy VAT przed przejściem na VAT, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się do tej zmiany.

Brytyjski VAT – Stawki i kogo dotkną zmianą

Istnieją dwie stawki podatku VAT: podstawowa i obniżona. Stawka podstawowa wynosi 20%, natomiast stawka obniżona 5% lub 0%. Stawka podstawowa dotyczy większości towarów i usług, natomiast stawka obniżona dotyczy wybranych pozycji, takich jak żywność, edukacja i odzież dziecięca.

Wymagania dotyczące rejestracji VAT

Istnieją dwa rodzaje podmiotów, które muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT w Wielkiej Brytanii. Osoba lub firma, która dostarcza towary lub usługi (dostawca) oraz osoba lub firma, która kupuje towary lub usługi (klient). Będziesz musiał się zarejestrować, jeśli spełniasz jeden lub więcej z poniższych warunków:

  • Dokonujesz rocznej sprzedaży biznesowej, która wynosi więcej niż 85 000 funtów.
  • Twoja firma jest częścią przemysłu budowlanego, branży zdrowotnej, opieki społecznej i edukacji.
  • Twój biznes działa w branży finansowej i ubezpieczeniowej.
  • Twoja firma działa w branży transportowej, telekomunikacyjnej i nadawczej, branży energetycznej lub wodnej. Przedsięwzięcie działa w branży turystycznej.
  • Twoja firma działa w branży handlu detalicznego.

Warte uwagi: Czy jest alternatywa dla JDG

Brytyjski VAT – Deklaracje i przekazy

Kiedy już zostaniesz zarejestrowany jako podatnik VAT, będziesz musiał składać kwartalne deklaracje VAT do HMRC (brytyjski urząd podatkowy). Deklaracje VAT będą zawierały informacje o twojej sprzedaży, wydatkach biznesowych i zakupach. Na koniec kwartału będziesz musiał rozliczyć się z podatku VAT, co oznacza, że będziesz musiał zapłacić podatek VAT pobrany od klientów. Będziesz musiał zapłacić ten VAT do HMRC nawet jeśli nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na koncie, aby go pokryć.

Brytyjski VAT – Zakończenie

Przejście na VAT jest ekscytującym okresem dla firm w Wielkiej Brytanii. Ponadto jest to również przejście pełne wyzwań. Wraz ze zmianą, firmy będą musiały nauczyć się nowych sposobów obliczania, raportowania i odprowadzania podatku VAT. Aby upewnić się, że Twoja firma jest gotowa, ważne jest aby rozpocząć przygotowania już teraz.

Zapraszamy was też na bloga wirtualne biuro Poznań – księgowość

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *