Europejskie podatki – co musisz o nich wiedzieć

Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Europejskie podatki ze względu na skomplikowanie systemów europejskich jest ważne dla ekspatów. Podatki nie są przyjemne. Ale musisz o nich pomyśleć, jeśli planujesz pracować lub przenieść się do Europy na dłuższy okres czasu. Różne kraje mają różne prawa podatkowe. W efekcie to może mieć duży wpływ na to, ile pieniędzy zabierzesz do domu na koniec roku. Jeśli myślisz o przeniesieniu się do Europy lub pracy tam przez dłuższy okres czasu, w Twoim najlepszym interesie jest zrozumienie, jak wyglądają podatki w każdym kraju, abyś mógł odpowiednio zaplanować swoje działania. Nawet jeśli chcesz tylko spędzić wakacje w jednym z tych miejsc, posiadanie tych informacji pomoże Ci podjąć świadomą decyzję. Decyzję które miejsca są odpowiednie dla Twojej sytuacji finansowej. Ten artykuł omawia podstawy europejskich podatków, abyś wiedział, czego możesz się spodziewać, gdziekolwiek zdecydujesz się mieszkać lub podróżować.

Nowy rok oznacza nowe obowiązki podatkowe. Jeśli mieszkasz w kraju europejskim, oznacza to, że musisz złożyć zeznanie podatkowe w tym kraju, jak również w swoim kraju ojczystym. Przyjrzyjmy się, co oznaczają dla Ciebie europejskie podatki i czym różni się składanie podatków w dwóch krajach od składania ich w jednym. Jeśli jesteś ekspatem mieszkającym w Europie lub planującym przeprowadzkę w najbliższym czasie, musisz być świadomy implikacji podatkowych związanych z życiem za granicą. Nie tylko składanie zeznań podatkowych będzie bardziej skomplikowane niż gdybyś mieszkał gdzie indziej. Dodatkowo również zasady dotyczące podatków będą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania. W końcu każdy kraj europejski ma swój własny, unikalny kodeks podatkowy. Kodeks, który może zaskoczyć osoby, które po raz pierwszy wyjechały za granicę i nie są przygotowane na złożoność europejskich podatków.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Przypominamy wam też o istotnym artykule dotyczącym zmiany formy opodatkowania.

Europejskie podatki: Przegląd

Jeśli jesteś nowy w świecie podatków dla emigrantów, możesz być zaskoczony tym, jak bardzo zmienia się sposób składania zeznań podatkowych w wyniku zamieszkania za granicą. . Istnieją dwa główne powody, dla których proces składania zeznań podatkowych przez obcokrajowców (szczególnie tych w Europie) skomplikuje się bardziej niż w ich kraju:

  • Po pierwsze, różne kraje mogą stosować różne metody obliczania dochodu do opodatkowania.
  • Po drugie, obcokrajowcy mogą podlegać specjalnym podatkom, które nie obowiązują osób mieszkających w tym samym kraju.

Stawki podatkowe w Europie

Jako obcokrajowiec w Europie, będziesz musiał złożyć zeznanie podatkowe w swoim kraju oraz w każdym kraju, w którym mieszkasz. Będzie się to działo przez co najmniej sześć miesięcy w roku. Jedną z pierwszych rzeczy, którą zauważysz jest to, że stawki podatkowe są różne w różnych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii stawka podatku dochodowego wynosi 20%, a we Francji 45%. Decydując się na miejsce zamieszkania, będziesz musiał zdecydować, ile wyniosą twoje podatki i jak zamierzasz je zapłacić. Niektóre kraje, takie jak Wielka Brytania, mają system zwany Self Assessment. Oznacza to, że sam obliczasz swoje podatki, a następnie płacisz je rządowi. Inne kraje wysyłają Ci rachunek podatkowy i oczekują, że go zapłacisz.

VAT w Europie

Kolejną różnicą pomiędzy europejskimi podatkami jest to, że niektóre kraje europejskie mają VAT (Value Added Tax), a inne nie. Te stawki są dodatkiem do wszelkich podatków dochodowych, które jesteś winien, więc będziesz musiał zapłacić oba. Na przykład, jeśli mieszkasz we Francji i musisz zapłacić 45% podatku dochodowego, będziesz musiał również zapłacić dodatkowe 19,6% na pokrycie podatku VAT we Francji. Pamiętaj, że nie dotyczy to tylko Europejczyków. Amerykańscy ekspaci mieszkający w Europie również będą musieli zapłacić VAT. Jedynym sposobem na uniknięcie tego jest umowa wzajemna z Unią Europejską, która pozwala na niepłacenie podatku VAT w Europie.

Europejskie podatki

Podatek dochodowy w Europie

W niektórych krajach europejskich będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy oprócz podatków, które płacisz od swoich dochodów. Może to oznaczać, że Twoje podatki są wyższe, ponieważ zostałeś podwójnie opodatkowany. Możesz również być winien podatki w kraju europejskim, w którym mieszkasz, nie płacąc podatków w swoim kraju. Może się tak zdarzyć, jeśli pracowałeś w kraju europejskim przez mniej niż sześć miesięcy. W takim przypadku nie musisz płacić podatku dochodowego w swoim kraju. Dobrą wiadomością jest to, że prawdopodobnie możesz ubiegać się o zwrot tego podatku w swoim kraju. Więc nie będziesz musiał płacić dużo więcej podatków. Trzeba jednak pamiętać, aby to zrobić, więc upewnij się, że śledzisz czas pracy w kraju europejskim, jak również kwotę, którą zarobiłeś.

Podatki mają znaczący wpływ na to jak szybko rozwija się dany kraj – 10 najłatwiejszych krajów do prowadzenia działalności gospodarczej w Europie

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *