Czy mogę zmienić formę opodatkowania w trakcie roku ?

Czy mogę zmienić formę opodatkowania w trakcie roku ?
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Czy mogę zmienić formę opodatkowania w trakcie roku ? Jakie zmiany spowodował Polski Ład 2.0.? Przedsiębiorcy na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych bądź opodatkowani podatkiem liniowym uzyskali możliwość zmiany formy opodatkowania w 2022 roku na zasady ogólne według skali podatkowej.

Przy czym ryczałtowcy mogą to zrobić zarówno w trakcie roku, jak i po jego zakończeniu. – Dokonując wyboru w tym zakresie według własnego uznania.

W tym pierwszym przypadku podatnik będzie przez pół 2022 roku opodatkowany ryczałtem. Natomiast przez kolejne 6 miesięcy – przy zastosowaniu skali podatkowej. Zatem zmiana formy opodatkowania będzie w jego przypadku dotyczyć tylko drugiej połowy 2022 roku.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Przeczytaj również: Siła wyższa a niedotrzymanie umowy

Czy mogę zmienić formę opodatkowania w trakcie roku ?

Co zrobić, by zmienić formę opodatkowania ?

Co musisz zrobić, by zmienić formę opodatkowania w trakcie roku kalendarzowego ? Przedsiębiorca powinien w terminie do 22 sierpnia 2022 r. złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Oświadczenie to mówi o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 roku.

Przepisy nie zawierają oficjalnego, urzędowego wzoru takiego oświadczenia.Zamiar rezygnacji musi, zatem wynikać wprost z treści złożonego oświadczenia. Trzeba napisać, że od 1 lipca 2022 r. dokonujesz zmiany formy opodatkowania z  ryczałtu ewidencjonowanego na skalę podatkową.

Ważne jest to, aby oświadczenie miało formę pisemną. Co więcej na równi z tym oświadczeniem powinien być traktowany wniosek o aktualizację wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Przejście na skalę po zakończeniu roku

Co jeśli zdecydujesz się na zmianę formy opodatkowania z  ryczałtu ma skalę podatkową dopiero po zakończeniu roku ? – Musisz przede wszystkim pamiętać , że możliwość dokonania takiej zmiany jest ograniczona czasowo. Trzeba zaznaczyć odpowiednią rubrykę w zeznaniu PIT-36 składanym za 2022 rok (zamiast PIT-28).

Dzięki skorzystaniu z tej opcji nie będzie potrzebne sporządzanie pisma do naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z ryczałtu ewidencjonowanego. Nie jest też konieczna aktualizacja danych w tym zakresie za pomocą formularza CEIDG-1.

Na złożenie tego zeznania podatnik będzie miał czas do 2 maja 2023 r. (ponieważ 30 kwietnia 2023 r. przypada w niedzielę).

Rezygnacja z liniowego PIT z ograniczeniami

Podatnicy opłacający 19% podatek liniowy nie mają możliwości wyboru odnośnie do zmiany formy opodatkowania za 2022 rok. Na podstawie przepisów Polskiego Ładu 2.0.

Takiej zmiany wolno im dokonać wyłącznie po zakończeniu 2022 roku, w zeznaniu składanym za ten okres rozliczeniowy (tj. PIT-36 zamiast PIT-36L). Nie jest natomiast możliwa modyfikacja sposobu ich rozliczeń PIT (tj. przejścia na skalę podatkową) już w trakcie bieżącego roku. 

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Warte uwagi: Opodatkowanie Prostej Spółki Akcyjnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *