Praca etatowa a własna firma

Oszczędność wirtualne biura
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Odwieczne pytanie: praca na etacie, czy własna firma? Odpowiedź na to pytanie może nie być łatwa, ponieważ każda z wybranych opcji ma swoje mocne i słabsze strony. Ponadto ich ocena jest bardzo indywidualna. Coś co dla jednej osoby będzie atutem, dla innej może być problemem. Jednakże niniejszy artykuł wskazuje i omawia alternatywny scenariusz. Mam na myśli prowadzenie działalności gospodarczej przy jednoczesnej pracy na etacie. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przedsiębiorca łączył pracę na etacie z prowadzeniem własnej działalności. Polskie przepisy nie wykluczają takiej możliwości. W niektórych kwestiach trzeba jednak uważać, aby nie narazić się na konflikty z pracodawcą albo urzędem skarbowym. Z czym wiążą się takie podwójne obowiązki i czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie? Przeczytaj niniejszy artykuł i rozważ powyższą kwestię.

Przeczytaj również: Mikro, małe czy średnie przedsiębiorstwo?

Własna firma na etacie a zakaz konkurencji

Zanim pracując na etacie zdecydujesz się na założenie własnej firmy, powinieneś przede wszystkim przeanalizować swoją umowę o pracę. Zgodnie z zapisami w Kodeksie pracy pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej lub pełnić obowiązków o takim charakterze na rzecz innego pracodawcy. Mowa tu o zakazie konkurencji, który obowiązuje uczestników rynku. Pamiętaj, że wiele firm uwzględnia w swoich umowach taki zapis. Wtedy blokują pracownikowi możliwość przejścia do konkurencyjnego przedsiębiorstwa lub założenia działalności o takim charakterze. Co jeżeli mimo zakazu konkurencji i odpowiedniego zapisu w umowie dojdzie do takiej sytuacji? Wówczas pracodawca ma prawo dochodzić swoich praw i oczekiwać odszkodowania za działanie na jego szkodę.

Zazwyczaj w umowie uwzględnia się również okres, podczas którego pracownik nie może zatrudniać się u pracodawców należących do konkurencji lub prowadzić działalności o takim charakterze. Jednakże założenie przedsiębiorstwa niezwiązanego z tym, czym się zajmuje obecny pracodawca, jest jak najbardziej możliwe.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Własna firma i etat a podatki

Jak powszechnie wiadomo – od uzyskiwanych dochodów trzeba odprowadzić podatki. W przypadku umowy o pracę podlegają one zasadom ogólnym (18% dla rocznych zarobków poniżej 85 528 zł oraz 32% od rocznej kwoty powyżej 85 528 zł). Decydując się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, możesz wybrać jeden spośród trzech sposobów: rozliczenie na zasadach ogólnych, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Od tego, którą formę wybierzesz, zależy dostęp do ulg oraz rodzaj deklaracji.  Jeżeli zdecydujesz się na opodatkowanie na zasadach ogólnych, ograniczasz tym samym formalności do minimum, ponieważ wystarczy złożyć jedną deklarację. Jednakże łączenie pracy na etat z prowadzoną działalnością o pokrywającym się charakterze działań ogranicza możliwość opodatkowania przychodów z działalności podatkiem liniowym. Wynika to z zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mówią one, że osiągnięcie jakiegokolwiek przychodu ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy powoduje utratę możliwości opodatkowania przychodów z działalności podatkiem liniowym. W przypadku pozostałych rozwiązań konieczne będzie natomiast dostarczenie do urzędu skarbowego dwóch oddzielnych dokumentów.

Własna firma i etat a ZUS

Największą zaletą jednoczesnej pracy na etacie i prowadzenia własnej firmy są właśnie składki ZUS.

Składki na ubezpieczenia społeczne zależą od wynagrodzenia uzyskiwanego z pracy na etacie. Jeżeli na etacie otrzymujesz co najmniej minimalne wynagrodzenie, to prowadząc działalność gospodarczą nie musisz opłacać tych składek, ponieważ są one pobierane wyłącznie z wynagrodzenia za pracę. Natomiast w przypadku, gdy z umowy o pracę zarabiasz mniej niż wysokość minimalnego wynagrodzenia, składki na ubezpieczenia społeczne będziesz musiał opłacać także z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Składki na ubezpieczenie zdrowotne są natomiast pobierane z obu form zatrudnienia.

Warte uwagi: Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *