Coworking zmienia pojęcie miejsca pracy

Coworking zmienia pojęcie miejsca pracy
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Jak pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów dotyczących coworkingu – określenie to po raz pierwszy zostało użyte w 1999 roku. Jednakże genezy pierwszych spontanicznych wspólnot „wolnych strzelców” można szukać dwie dekady wcześniej w Szwecji. Dopiero w 2005 roku pojęcie to zostało użyte w znaczeniu, w jakim funkcjonuje do dzisiaj. Dla opisania miejsca pracy, w którym pracują przede wszystkim freelancerzy oraz małe zespoły świeżo założonych firm. Pierwsza tego typu przestrzeń została otwarta w 2006 roku w San Francisco. W Polsce rozwój powierzchni coworkingowych rozpoczął się w 2012 roku. Jednakże pierwsi operatorzy oferowali głównie niewielkie lokalizacje w domach jednorodzinnych, kamienicach czy budynkach poprzemysłowych poza centrami miast.

Przez ponad dekadę trwała ewolucja coworkingu ze spontanicznie zaaranżowanego miejsca do tymczasowej pracy grupy znajomych w dynamiczną społeczność. Przez te lata, forma organizacji przestrzeni coworkingowych intensywnie się zmieniała. Dodatkowo poszukiwała własnej tożsamości, zyskując jednocześnie swoją dzisiejszą formę i znaczenie. Coworkingi weszły w kolejną fazę rozwoju, stając się pełnoprawnym produktem rynkowym, który budzi olbrzymie zainteresowanie rynku nieruchomości biurowych. Przestrzenie coworkingowe na dobre zmieniły postrzeganie pracy zdalnej. Z niniejszego artykułu dowiesz się w jaki sposób coworking wpłynął na pojęcie miejsca pracy. Zachęcamy do przeczytania.

Przeczytaj również: Wybór coworkingu – czym się kierować?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Miejsca pracy stały się usługą

Rozwój technologii i zmiany, które zachodzą na rynku pracy, sprawiają, że powierzchnie biurowe zaczęły zarabiać pieniądze w inny sposób niż dotychczas. Właściciele nieruchomości, którzy wynajmowali przestrzenie na potrzeby biurowe, oczekiwali podpisywania jak najdłuższych umów najmu, aby zapewnić sobie dochód przez jak najdłuższy czas. Natomiast operatorzy przestrzeni coworkingowych otworzyli się również na klientów, którzy oczekują większej elastyczności względem wynajmu powierzchni do pracy.

Z tego wynika, że najnowsze technologie determinują sposób, w jaki realizujemy nasze zawodowe obowiązki. Skoro możemy mieć dostęp do dokumentów firmowych oraz potrzebnych do pracy informacji z każdego miejsca na świecie – obowiązki pracownicze możemy wykonywać właśnie, np. w przestrzeni coworkingowej. Mając świadomość, że to miejsca specjalnie do tego przystosowane. Obecnie coraz więcej firm z różnych sektorów otwiera się na nowe możliwości kształtowania miejsca pracy, które wykracza poza klasyczne rozumienie biurowych murów.

Dostosowanie miejsc pracy do pokolenia

Jak wynika z przeprowadzanych badań, w ciągu najbliższej dekady, co trzeci zatrudniony będzie osobą urodzoną po roku 1990. Nie ulega wątpliwości, że to ludzie urodzeniu w  społeczeństwie informatycznym. No dobrze, ale jaki ma to wpływ na miejsca pracy? W dużych firmach budowane są wielopokoleniowe zespoły, ponieważ pracownicy to ludzie w różnym wieku. Niezależnie od preferencji co do przestrzeni biurowej czy formy pracy, wszyscy oni zazwyczaj muszą współpracować w ramach jednej aranżacji biura, które jest po prostu odgórnie narzuconym miejscem wykonywania pracy. Ten stan rzeczy z pewnością nie sprzyja efektywności oraz kreatywności pracowników. Dlaczego? Każda z generacji pokoleniowych posiada swój indywidualny styl pracy. Z tego powodu potrzebuje odmiennego podejścia do przestrzeni. To stawia przed firmami spore wyzwania organizacyjne. Pracodawcy muszą pogodzić odmienne wzorce zachowań oraz sposoby pracy i zapewnić odpowiednie warunki wszystkim zatrudnionym grupom pracowników.

Czy jest dobre wyjście z tej sytuacji? Oczywiście, że tak! Pracodawcy powinni umożliwiać swoim pracownikom wykonywanie obowiązków właśnie w przestrzeniach coworkingowych, proponując im opłacanie abonamentów.  Ludzie chętnie pracują w miejscu, które specjalnie w tym celu zaprojektowano.

Warte uwagi: Europejskie podatki – co musisz o nich wiedzieć

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *