Skąd wziął się coworking? Historia

historia coworkingu
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Coworking jest stosunkowo młodym zjawiskiem. W Polsce rozwiązanie to wciąż nabiera rozpędu i co raz więcej osób staje się zainteresowana dzieleniem przestrzeni biurowej. Co pokazuje, że idea wspólnej pracy ma przed sobą obiecującą przyszłość. Uważamy, że nie ma w tym nim dziwnego. Dlaczego? Coworking to trafiona w punkt odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez przedstawicieli wolnych zawodów, których liczba wzrasta z roku na rok. Jak narodził się coworking i komu zawdzięczamy rozwój tej idei? Historia coworkingu – poznaj ją! Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się jak i od czego się to zaczęło.

Przeczytaj również: Coworking jako alternatywa dla tradycyjnego biura

Historia coworkingu a dane liczbowe

W 2021 roku na świecie istniało około 35 tysięcy coworków, które razem zajmowały 521 milionów metrów kwadratowych. W samej Polsce funkcjonuje około 245 takich przestrzeni, z czego 111 znajduje się w Warszawie. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak rozwijała się ta niezwykła branża, której początki sięgają wcale nie tak odległej przeszłości.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Coworkingowy pierwowzór

Amerykański projektant Frank Lloyd Wright jako pierwszy stworzył dzieloną przestrzeń do pracy. Kierował się tym, aby współpracownikom łatwiej było się porozumiewać.  Celem jego projektu było stworzenie środowiska dla pracowników, które sprzyjałoby lepszej komunikacji. Pierwsze takie miejsca powstawały w jednorodzinnych domach, w których nie brakowało niewykorzystanych przestrzeni. Koncepcja Franka Lloyda Wrighta była inspiracją dla projektantów i architektów w latach 30. XX wieku. Wtedy to w Racine Wisconsin wzniesiono wysoki budynek S.C. Johnson, w którym możliwe było zagospodarowanie przestrzeni tak, aby jednocześnie łączyła pracowników i każdemu stwarzała dobre warunki do pracy.  Jednakże do roku 1999 nikt właściwie nie nazwał koncepcji pracy na otwartej przestrzeni. Zrobił to dopiero Brian DeKoven, który przedstawił metodę skoncentrowaną na łatwiejszej organizacji spotkań biznesowych.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Historia coworkingu – rok 1999

Pierwszy raz wyrażenia coworking użył w 1999r. Brian DeKoven opisując metodę, która miała ułatwiać spotkania biznesowe i współpracę, koordynowaną i wspieraną przez komputery. Chciał, aby ludzie pracowali nad swoimi projektami jak równi, nie zważając na hierarchię w swoich przedsiębiorstwach, co niestety nie spotkało się z aprobatą. W tym samym roku, w Nowym Jorku firma z branży komputerowej – 42 West 24, stworzyła prawdopodobnie zupełnie nieświadomie pierwsze biuro coworkingowe – czyli otwarte miejsce do pracy dla ponad kilkudziesięciu osób. To zupełnie zmieniło postrzeganie pojęcia ”miejsce pracy”. Miejsce to oferowało przyjemną atmosferę, elastyczne godziny i możliwość wynajęcia biurka nawet na krótki okres czasu bez zbędnych formalności. Było to wydarzenie przełomowe, które powstało na długo przed tym, zanim określenie ‘coworking’ stało się popularne.

Historia coworkingu – rok 2005

Brad Neuberg, założyciel San Francisco Coworking Space otworzył biuro coworkingowe, ze współcześnie wykorzystywanymi założeniami. Jego decyzja o otwarciu coworku wynikała z głębokiego przekonania o tym, że domowe biura, hotele i centra biznesowe wielkich korporacji są aspołeczne i nieproduktywne, więc przynoszą efekty odwrotne do zamierzonych. San Francisco Coworking Space oferowało biurka, darmowe Wi‑Fi, wspólne lunche, wycieczki rowerowe, sesje medytacji, a nawet masaże. Na tamten moment była to jedna z około 30 przestrzeni funkcjonujących na całym świecie.

Coworking obecnie – wzrastająca popularność

W Polsce pierwszy cowork powstał w Poznaniu, a założył go trzyosobowy zespół firmy Netguru. W 2008 roku biura coworkingowe pojawiły się w Warszawie i Wrocławiu. Dziś są już prawie w każdym mieście wojewódzkim.

Wraz z rosnącą popularnością i wzrostem liczby wyszukiwań w 2007 roku słowo coworking zadebiutowało w bazie danych wyszukiwarki Google. Termin coworking pojawił się również na anglojęzycznej wersji Wikipedii, na polską wersję trzeba było poczekać do 2012 roku.

Praca w coworkingu ma wiele korzyści, które przekonują co raz większą ilość osób. Przekonaj się i ty, że to doskonałe rozwiązanie na pracę wykonywaną zdalnie!

Warte uwagi: Czy jest alternatywa dla JDG

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *