Czym jest scoring kredytowy?

scoring kredytowy
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Czy wiesz jakie dane bierze pod uwagę bank gdy starasz się wziąć kredyt? Twoja dotychczasowa historia spłaty zadłużenia to nie jedyny czynnik! Równie istotny jest tzw. scoring kredytowy. To z jego powodu bank może nie udzielić Ci kredytu. Nawet jeśli masz dobrze płatną pracę, zawsze terminowo spłacasz raty, nie masz zaległości w regulowaniu rachunków. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Pełnomocnictwo i jego rodzaje

Scoring kredytowy – wyjaśnienie

Przed udzieleniem kredytu banki i inne instytucje finansowe muszą ocenić ryzyko, z jakim może wiązać się pożyczenie Ci pieniędzy. Pomaga im w tym scoring kredytowy, czyli ocena punktowa (ang. score). Do wyliczenia oceny punktowej stosowana jest odpowiednia, starannie opracowana formuła matematyczna. Twoja wiarygodność kredytowa jest określana poprzez porównanie do klientów, którzy już otrzymali kredyty. Ostateczna ocena punktowa jest sumą punktów uzyskanych przez klienta za poszczególne elementy jego profilu (charakterystyki). Wykorzystywane są do tego narzędzia statystyczne. Mówiąc prościej, profil potencjalnego klienta jest porównywany z profilem innych osób, które otrzymały już pożyczkę czy kredyt. Wysoka liczba punktów wpływa na lepsze warunki kredytobrania, np. niższą marżę.

Dlaczego instytucje udzielające pożyczek i kredytów kierują się scoringiem kredytowym? Jest to związane z obowiązkiem, który nakłada na nie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF)

W jakim celu stosuje się scoring kredytowy? Zadaniem scoringu jest jedynie ocena prawdopodobieństwa tego, czy dana osoba spłaci swoje zobowiązanie. Wysoki wynik scoringu to informacja dla banku, że ryzyko braku spłaty kredytu w terminie jest stosunkowo niewielkie.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Co wpływa na scoring kredytowy?

Bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu z pewnością sprawdzi wiek potencjalnego klienta. Podobnie jak jego stan cywilny, liczebność osób w gospodarstwie domowym oraz to, ile ma osób na utrzymaniu. Istotne może być nawet to, w jakim województwie czy regionie mieszka osoba ubiegająca się o kredyt. W dalszej kolejności prześwietli wykształcenie badanego, sprawdzi wykonywany zawód (a nawet pracodawcę) i na tej podstawie oceni stabilność zatrudnienia.

Znaczenie dla rezultatu scoringu kredytowego może mieć także to, czy kredytobiorca posiada ubezpieczenie na życie, jaki jest jego stan rachunków w banku oraz czy i w jaki sposób korzysta z kart płatniczych i/lub kredytowych, bądź limitu na koncie.

Krokiem oczywistym jest także sprawdzenie wszystkich posiadanych zobowiązań (w tym pożyczek, pozostałych kredytów, leasingów, a nawet obowiązków alimentacyjnych). Bank może się także zainteresować statusem mieszkaniowym klienta, a jeżeli prowadzi on na co dzień rachunek w innym banku, kredytodawca może poprosić o referencje bankowe.

Warte uwagi: Mafia nadgodzinowa – co to jest?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *