Mafia nadgodzinowa – co to jest?

mafia nadgodzinowa
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Mafia nadgodzinowa to mało popularne zjawisko, jednak jego występowanie może narazić na uszczerbek zarobki całego przedsiębiorstwa. Na czym ono polega? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Znak towarowy – jak go zastrzec?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Mafia nadgodzinowa – wyjaśnienie zjawiska

Większość pracowników w Polsce świadczy usługi zawodowe w standardowym modelu czasu pracy. Służbowy dzień trwa zazwyczaj 8 godzin, a pracę wykonujemy od poniedziałku do piątku. Jeżeli pracownicy przekroczą limit 8 godzin, który mają zapisany w umowie, przysługuje im odbiór nadgodzin w naturze lub wynagrodzeniu. Najczęściej głównymi winowajcami nadgodzin są trudne do spełnienia terminy narzucone przez pracodawców. Ostatnio słyszy się jednak o pojęciu tzw. mafii nadgodzinowej. Głównym celem mafii nadgodzinowej jest uzyskanie dodatkowego wynagrodzenia za czas przepracowany w godzinach ponadwymiarowych dla danego pracownika. Przypomnijmy, że za czas pracy w nadgodzinach oprócz stawki godzinowej (podstawowej) przysługuje również dodatek 50% lub 100%. Pracownicy działający w mafii celowo tak organizują swoją pracę, aby w pozornie uzasadniony sposób musieć zostawać w pracy po godzinach w celu wywiązania się ze swoich obowiązków. W rzeczywistości jednak nie ma takiej potrzeby. Takie zachowanie jest efektem celowego zaniżania swojej efektywności pracy w podstawowym czasie pracy.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Motywy działania

Motyw jest oczywisty – pieniądze. Możliwość dodatkowego zysku! Wynika ona z nieuzasadnionej pracy w nadgodzinach. Ponadto powoduje, że w wielu organizacjach pracownicy zrzeszają się w ukryciu w grupy, które wykonują swoje obowiązki znacznie dłużej niż to konieczne. Badania prowadzone w trakcie audytów przez ekspertów pokazują, że nieuzasadnione nadgodziny, zgłaszane przez pojedynczych pracowników, stanowią od 10 do 25% wszystkich nadgodzin w firmie. Z tego aż 3-7 % to nadgodziny wypracowywane na skutek zmowy pracowników. Zazwyczaj idzie to w parze ze „sztucznym” obniżeniem efektywności w normatywnym czasie pracy.

Mafia nadgodzinowa – jak zapobiegać?

Podstawowym obszarem, który pozwala wyeliminować zjawisko „mafii nadgodzinowej”, jest właściwe zarządzanie czasem pracy. Zarówno w kontekście planowania, ewidencji, jak i rozliczania.

W zakresie planowania czasu pracy należy zwrócić uwagę na odpowiednie plany pracy. Dodatkowo na ich połączenie z celami produkcyjnymi, sprzedażowymi czy innymi celami biznesowymi przedsiębiorstwa.

W zakresie ewidencji czasu pracy, konieczny jest wgląd w to, w jakich godzinach pracownicy rzeczywiście pracują i w jakich miejscach przebywają. Ewidencja czasu pracy jest również kluczowa w przypadku pracy zdalnej.

W zakresie rozliczania czasu pracy należy mieć na uwadze okres rozliczeniowy. Ponadto sposób wypłaty nadgodzin (np. czy nadgodziny wypłacane są zgodnie z okresem rozliczeniowym). W przypadku braku odpowiedniego systemu rozliczania czasu pracy, zintegrowanego z modułem naliczania płac, gdy do działu kadrowo-płacowego spływają informacje z różnych źródeł, np. w postaci plików Excel, bardzo łatwo o przeoczenia i pomyłki.

Warte uwagi: Pełna księgowość, czyli jaka?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *