Kontrola rynku finansowego

Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Kontrola rynku finansowego ma na celu ochronę interesów i bezpieczeństwa konsumentów i podmiotów w nim uczesniczących. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto sprawuje kontrolę nad ogromnym rynkiem finansowym, przepełnionym płacami, zatrudnionymi osobami i wysokim budżetem, najwyższy czas rozwiać wszelkie wątpliwości. Organem tym jest Komisja Nadzoru Finansowego.

Przeczytaj również: Czy jest alternatywa dla JDG

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Kontrola rynku finansów

Aby dobrze zrozumieć, jak działa komisja, musimy zapoznać się z samym rynkiem finansowym. To miejsce pełne kupna i sprzedaży o różnych formach i instrumentach finansowych. Cel takich transakcji to oczywiście zysk nakręcany przez podmioty, co powoduje popyt i podaż. Rynek finansowy to przede wszystkim wszelkie papiery wartościowe, kontrakty, rynki kredytowe i terminowe. Powołana w 2006 roku komisja sprawuje nadzór nad każdym sektorem gospodarczym naszego kraju. Kontroli podlega więc zarówno obszar bankowy, rynek kapitałowy, ubezpieczenia jak i emerytury. Słowem – wszystko, co związane z pieniądzem, nawet tym elektronicznym. Komisja czuwa również nad bezpieczeństwem każdego z tych obszarów, chroniąc interesy podmiotów wchodzących w skład rynku. Na tym jednak nie kończą się wszystkie prace Komisji Nadzoru Finansowego. Obowiązki są o wiele większe i zawierają się także w aktach prawnych jak i krokach prowadzących do rozwiązywania sporów.

Kontrola Rynku – Działania KNF

Komisja zajmuje się takimi działaniami jak:

  • stały nadzór nad działalnością rynku kapitałowego,
  • rozwijanie polskiego rynku finansowego,
  • udzielanie licencji na prowadzenie działalności,
  • współpracowanie z zagranicznymi organami czy nakładanie sankcji na nieprzestrzegających prawa uczestników.

Do głównych celów komisji należą z kolei: nadzór nad rynkiem finansowym, zapewnienie prawidłowego jego funkcjonowania i stabilności. Kolejnym priorytetem jest dbanie o bezpieczeństwo i ochrona interesów rynku. W skład KNF wchodzą: Przewodniczący Komisji, 2 Zastępców Przewodniczącego a także 5 członków Komisji. Dzięki temu organowi kwestie finansowe staja się przejrzyste i jasne, a interesy poszczególnych podmiotów chronione. Komisja chroni także rynek finansowy kraju przed ewentualnym kryzysem ekonomicznym.

KNF prowadzi także nadzór nad instytucjami oferującymi pożyczki, dzięki czemu możemy sprawdzić, czy dana firma jest zaufana i możemy z niej skorzystać. W tym celu powstał rejestr firm pożyczkowych. Podpowie nam on, gdzie warto pożyczyć pieniądze, by nie dać się oszukać. O wpisanie do rejestru firmy muszą ubiegać się same, dlatego mamy gwarancję, że każda z nich zostanie dokładnie przejrzana pod kątem rzetelności prowadzonych usług.

Komisja nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego to organ publiczny, który ma na celu dbanie o bezpieczeństwo podmiotów rynku kpaitałowego i finansowego. Dodatkowo umożliwa ona kontakt każdemy kto posiada ważne informacje na temat potencjalnych zagrożeń. Tego typu założenia mają wspierać działania poprzez promowanie bezpieczeństwa i dyskrecji dla sygnalistów. Więcej na temat sygnalistów przeczytacie tutaj – Kim jest sygnalista?

Tutaj znajdziecie dane teleadresowe do poszczególnych pionów komisji.

kontrola rynku

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Warte uwagi: Usunięcie art 44 z kodeksu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *