Obowiązkiem każdej firmy jest ewidencja operacji gospodarczych. To, jaki sposób ewidencji zostanie zastosowany, zależy w dużej mierze od typu prowadzonej działalności. Podczas prowadzenia rozliczeń dla firm możemy wyróżnić dwie formy księgowości:
- księgowość uproszczona (KPiR, ryczałt, karta podatkowa)
- księgi rachunkowe (nazywane pełną księgowością)
Pełna księgowość to potoczna nazwa na jeden ze sposobów rejestrowania zdarzeń gospodarczych. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Znak towarowy – jak go zastrzec?
Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław
Księgowość uproszczona – kiedy można ją prowadzić?
Prowadząc księgowość uproszczoną przedsiębiorca może kierować się prostymi zasadami gromadzenia danych finansowych. Głównym celem prowadzenia księgowości uproszczonej jest wyliczenie podstawy opodatkowania i należnych podatków. Ze względu na mniejsze skomplikowanie i czasochłonność, wiele podmiotów decydują się na samodzielne prowadzenie takiej ewidencji.
Do podstawowych form prowadzenia uproszczonej księgowości należą:
- Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) – najczęściej wybierana forma ewidencji przychodów i kosztów. W księdze ujmowane są wszystkie przychody i koszty podatkowe tak, aby w prosty sposób wyliczyć należne podatki.
- Karta podatkowa – tę formę rozliczenia mogą wybrać jedynie firmy prowadzące działalność w określonych branżach. Podmioty rozliczające się za pomocą karty podatkowej zobowiązane są obliczać podatek dochodowy w zależności od liczby pracowników oraz rodzaju prowadzonej działalności.
- Ryczałt ewidencjonowany – podobnie jak w przypadku karty podatkowej, nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej formy. Podatek obliczany jest jedynie od osiągniętego przychodu, bez względu na wysokość poniesionych kosztów. Ewidencja księgowa może ograniczyć się do ewidencji przychodów.
Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław
Na czym polega pełna księgowość?
Pełna księgowość należy do najbardziej rozbudowanej, a zarazem skomplikowanej formy rozliczania się z przychodów przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do uproszczonej księgowości, niemal każde zdarzenie gospodarcze w firmie musi być odpowiednio zewidencjonowane. Dlaczego wymagana jest aż tak duża szczegółowość? Pełna księgowość skierowana jest do dużych oraz najbardziej dochodowych przedsiębiorstw, które obracają kwotami znacznie wyższymi niż większość jednoosobowych działalności gospodarczych. Aby zapobiec próbom przeprowadzenia nieuczciwych operacji finansowych, państwo wymaga od firm transparentności. Pełna księgowość ma zapewnić przejrzysty obraz sytuacji finansowej, z którego mogą skorzystać zarówno organy państwowe sprawujące opiekę nad praworządnością firm, jak również osoby i podmioty związane z danym przedsiębiorstwem, jak np. udziałowcy czy inwestorzy.
Pełna księgowość – dla kogo?
Każda firma, jeżeli chce, to może zdecydować się na pełną księgowość. Jednakże są podmioty, które przepisami prawa zobowiązane są do prowadzenia pełnej rachunkowości. Zgodnie z art. 2 ustawy o rachunkowości należą do nich, m.in. spółki:
- z ograniczoną odpowiedzialnością,
- akcyjne,
- spółki komandytowe,
- komandytowo-akcyjne.
Ponadto, pełna księgowość obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, którzy osiągnęli roczny limit przychodu w wysokości 2 000 000 euro. Co roku ten limit przelicza się na złotówki wg kursu NBP na 1 października.
Warte uwagi: Poręczenie cywilne – co to jest?
Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław