Czy wirtualne biuro jest legalne?

wirtualne biuro
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Pytanie postawione w nagłówku zadaje sobie wiele osób, które zastanawiają się nad skorzystaniem z usług wirtualnego biura. Już na wstępie warto, abyśmy udzielili na nie odpowiedź. TAK! Wirtualne biuro jest legalne! Przemawiają za tym liczne argumenty i orzeczenia. Nie musisz już dłużej zastanawiać się czy takie rozwiązanie jest legalne. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby upewnić się w przekonaniu, że nie masz się czego obawiać.

Przeczytaj również: Czym jest faktoring?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Wirtualne biuro – skąd obawy?

Wątpliwości są przede wszystkim spowodowane wzmożonymi kontrolami skarbowymi. Co do tego nie mamy wątpliwości! Jednakże, czy fakt ten generuje dodatkowe problemy? Absolutnie nie! Jeśli zdecydujesz się na oddelegowanie księgowości do wirtualnego biura, urzędnicy Urzędu Skarbowego nie będą Cię niepokoić w mieszkaniu. Ponadto nasi pracownicy są do tego doskonale przygotowani! Pracownicy wirtualnego biura, przez wzgląd na liczbę zarejestrowanych firm, mają bardzo częsty kontakt z kontrolerami i wiedzą, czego się spodziewać.

Nigdy nie było żadnych okoliczności, które stwierdziłyby nielegalność wirtualnych biur. Patrząc na sprawę zupełnie racjonalnie – gdyby wirtualne biuro było nielegalnie, nie powstawałyby coraz to nowe firmy, które zajmują się pełnym outsourcingiem obsługi biurowej. Ponadto nie byłoby tak wielu przedsiębiorców, którzy korzystaliby z usług wirtualnych siedzib firm.

Wirtualne biuro a przepisy prawa i orzeczenia

Jako adres Twojej firmy możesz bez obaw stosować adres biura wirtualnego, z którym podpiszesz umowę. Naczelny Sąd Administracyjny wydał w 2014 roku wydał stosowne orzeczenie (II FSK 3549/13):

(…) w obecnych realiach obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu współczesnych technologii, czynności zarządcze i działalność gospodarcza są i mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, także przy wykorzystaniu tzw. biur wirtualnych czy biur coworking (dzielonych).

Ponadto, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, podatek dochodowy oraz podatek VAT odprowadzasz do Urzędu Skarbowego zgodnego z miejscem Twojego zamieszkania jako osoby fizycznej.

Oznacza to, że zmiana czy ustalenie adresu Twojej jednoosobowej firmy jako adresu biura wirtualnego nic w tej kwestii nie zmienia.

Rejestracja jako płatnik VAT a biuro wirtualne

Co w sytuacji, gdy osoba, która wynajmuje wirtualne biuro, chce się zarejestrować jako płatnik VAT? Czy fakt rejestracji firmy na adres wirtualnego biura jest przeszkodą? Zdarzały się sytuacje, w których odmawiano takiej rejestracji. Dlaczego? Skarb Państwa, argumentując wskazywał na to, że przedsiębiorcy nie ma pod podanym adresem i nie wykonuje tam działalności. Jednakże przepisy mówią jasno, kiedy można spodziewać się odmowy rejestracji jako płatnik VAT:

  • podmiot ten nie istnieje,
  • mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z tym podmiotem albo jego pełnomocnikiem,
  • dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym są niezgodne z prawdą,
  • podmiot albo jego pełnomocnik nie stawiają się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego,
  • z posiadanych informacji wynika, że podatnik może prowadzić działania z zamiarem wykorzystania działalności banków w rozumieniu art. 119zg pkt 1 Ordynacji podatkowej lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi w rozumieniu art. 119zg pkt 9 Ordynacji podatkowej,
  • wobec tego podmiotu sąd orzekł, na podstawie odrębnych przepisów, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Jeśli decydujesz się na wynajęcie wirtualnego biura, podpisujesz z nim umowę. Nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że adres jest nieprawdziwy, ponieważ biuro fizycznie funkcjonuje! Twoja firma w nim istnieje i można się z Tobą kontaktować poprzez adres biura. Działasz całkowicie legalnie, nie łamiąc żadnego przepisu prawa.

Z tego powodu warto, abyś zapoznał się z ofertą i upewnił się w przekonaniu, że to właściwe rozwiązanie!

Warte uwagi: Outsourcing, czyli korzystanie z zasobów zewnętrznych

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *