Firma w UE – 5 pomocnych wskazówek

Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Unia Europejska jest unikalną unią polityczną i gospodarczą składającą się z 28 państw członkowskich. Państw które współpracują ze sobą w celu realizacji wspólnych celów i interesów. Ponieważ tak wiele firm działa obecnie w globalnej gospodarce, naturalne jest założenie, że założenie firmy w UE będzie korzystne. Nie tylko pozwoli Ci to korzystać ze swobodnego przepływu towarów, usług, kapitału i ludzi bez martwienia się o taryfy czy przepisy celne. Firma z UE może być również doskonałym sposobem na wprowadzenie na rynek Twojego biznesu jako lokalnego podmiotu z rozpoznawalną nazwą w regionie. Przy tak wielu korzyściach nie dziwi fakt, że coraz więcej firm rozważa założenie spółki w UE. Zanim jednak przystąpisz do tego procesu, musisz wiedzieć kilka rzeczy.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Firma w UE

Firma w UE – Co to jest spółka unijna?

Firma unijna to podmiot gospodarczy, który jest tworzony w dowolnym państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE). Jest to osoba prawna, która jest oddzielona od swoich właścicieli, którzy są odpowiedzialni za jej zobowiązania. Spółki unijne działają zgodnie z zasadą “Jedna firma, jeden podatek”, co oznacza, że podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym zostały zarejestrowane, niezależnie od miejsca zamieszkania ich właścicieli. Przedsiębiorstwa unijne mogą dostarczać towary i świadczyć usługi w całej Europie. Podlegają one również prawu spółek Unii Europejskiej (UE). Oznacza to, że muszą być zarejestrowane w krajowym rejestrze handlowym spółki i spełniać unijne standardy rachunkowości i audytu.

Dlaczego warto założyć spółkę unijną?

Uzyskanie statusu spółki unijnej jest ambitnym celem, ale może być warte czasu i wysiłku. Założenie firmy w UE pozwoli Ci zdobyć ponad 500 milionów klientów. Umożliwi też dostęp do większej puli talentów dzięki swobodzie przemieszczania się i zmniejszyć koszty związane z handlem międzynarodowym. Wszystko to sprawia, że status UE jest inwestycją wartą rozważenia.

Przeczytaj również: Czy wirtualne biuro jest legalne?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dlaczego Firma w Unii

Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych korzyści wynikających z założenia firmy w UE:

  • Jest to świetne narzędzie marketingowe – Firma z UE pozwala na dotarcie do europejskich klientów, zwłaszcza jeśli wybierzesz nazwę w określonym języku.
  • Dostęp do większej puli talentów – W związku z tym, że coraz więcej firm stara się o status UE, zatrudnianie obywateli UE będzie prawdopodobnie z czasem coraz łatwiejsze. Oznacza to, że można uzyskać dostęp do większej puli talentów, które mogą pomóc w rozwoju firmy.
  • Obniżenie kosztów związanych z handlem międzynarodowym – Choć należy pamiętać, że handel w UE nie jest całkowicie wolny od taryf celnych, założenie firmy w UE daje możliwość płacenia obniżonej stawki celnej.
  • Łatwiejsze zatrudnianie i zarządzanie pracownikami – W przypadku firmy z UE łatwiej jest zatrudnić obywateli UE i ustanowić emerytury, ubezpieczenia zdrowotne i podobne świadczenia dla pracowników.
  • Łatwiejsze otwieranie rachunków bankowych i dostęp do finansowania – firmy z UE są traktowane priorytetowo przy ubieganiu się o usługi biznesowe i bankowe.
  • Dostęp do zamówień rządowych – jeśli chcesz ubiegać się o kontrakty rządowe, firma z UE jest niezbędna.

Rzeczy, o których należy wiedzieć przed założeniem firmy w UE

Ustal podstawowe wartości firmy. Zanim w ogóle zaczniesz myśleć o założeniu firmy unijnej, ważne jest, aby najpierw określić podstawowe wartości firmy. Pomoże to zachować spójność we wszystkich działaniach. Przyda się również później, gdy będziesz chciał przyciągnąć utalentowane osoby w procesie zatrudniania. Kluczowe wartości można znaleźć w deklaracji misji i/lub głównych celach. Bądź na bieżąco ze zmieniającym się prawem i przepisami: UE rządzi się określonymi prawami i przepisami. Niektóre z nich mają kilkadziesiąt lat, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami i regulacjami. Należy również spróbować dowiedzieć się, który kraj członkowski jest najbardziej odpowiedni dla Twojego modelu biznesowego.

Kroki do założenia spółki w UE

Wybierz państwo członkowskie UE, w którym zostanie zarejestrowana Twoja firma: Istnieje państwo członkowskie UE odpowiednie dla każdego rodzaju modelu biznesowego.

Należy również wziąć pod uwagę takie czynniki jak stawki podatkowe, łatwość prowadzenia działalności gospodarczej i inne istotne dane. Przed podjęciem decyzji warto również skonsultować się z prawnikiem biznesowym. Może on pomóc Ci w całym procesie i upewnić się, że postępujesz zgodnie ze wszystkimi prawami i przepisami UE.

Polecamy wam też blog na naszej zaprzyjaźnionej stronie – wirtualne biuro Poznań – księgowość

Firma w UE – Nazwa firmy

Wymyśl nazwę firmy: firmy w UE muszą mieć unikalną nazwę. Możesz poszukać dostępnych nazw w Internecie. Możesz również udać się do lokalnej izby handlowej i sprawdzić, czy posiada ona listę dostępnych nazw. Wybierz strukturę prawną swojej firmy:

  • Istnieją dwie główne opcje, jeśli chodzi o strukturę prawną: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC) lub sociedad anonima (SA).
  • LLC częściej używa się w Stanach Zjednoczonych.
  • Z kolei SA jest bardziej popularna w Ameryce Łacińskiej.
  • Wybierz przedstawiciela swojej firmy w UE. Musisz wybrać przedstawiciela UE, który będzie działał jako pośrednik między Twoją firmą a odpowiednimi władzami lokalnymi. Przedstawicielem może być osoba fizyczna lub prawna, która została upoważniona przez sąd do reprezentowania firmy.

Warte uwagi: Opodatkowanie Prostej Spółki Akcyjnej

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *