Krajowy System e-Faktur (KSeF)

KSeF
Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Krajowy system e-Faktur (KSeF) to ogólnopolski system teleinformatyczny będący kolejnym krokiem na drodze do pełnej cyfryzacji. Z informacji przekazywanych przez resort wynika, że ten, kto zdecyduje się wystawiać i przesyłać faktury przez Krajowy System e-Faktur, uzyska dodatkowe korzyści podatkowe. Na chwilę obecną – lipiec 2022 – faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji. Obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Dalszy plan polskiego rządu zakłada przekształcenie KSeF w obligatoryjny system – krok ten jednak jest uzależniony od decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej. Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur oznacza wiele zmian w codziennym funkcjonowaniu polskich firm. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą? Zarejestrowałeś firmę na adres domowy? Warto abyś przeniósł jej siedzibę do jednego z naszych wirtualnych biur! Posiadamy bogatą, dogodną dla naszych klientów ofertę!

Przeczytaj również: Lejek sprzedażowy – jak go wykorzystywać?

Czym jest KSeF?

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur, można nazwać centralną bazą faktur. To system teleinformatyczny administrowany przez Krajową Administrację Skarbową, umożliwiający wystawianie i odbieranie faktur elektronicznych. Jednakże nie chodzi o już funkcjonujące w obrocie faktury elektroniczne, a tzw. faktury ustrukturyzowane. To nowy typ faktury, który funkcjonuje w obrocie gospodarczym od 1 stycznia 2022 r.

KSeF opiera się o dane z faktur udostępnianych na bieżąco, a nie o te wskazane w JPK, które są przekazywane co miesiąc. Celem powołania Krajowego Systemu e-Faktur jest możliwość analizowania i doglądania zgodności faktur VAT wystawionych przez przedsiębiorców swoim kontrahentom. Przejrzystość dokumentacji ma pomóc w wyłapywaniu przestępstw podatkowych i wszelkiego typu nadużyć z tym związanych. Co raz częściej pojawiają się zapowiedzi, że Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy w drugim kwartale 2023 r. Jednakże żadna data nie została dotąd potwierdzona.

KSeF a korzyści dla przedsiębiorcy

Zachętą do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur jest szereg przewidywanych korzyści. Jak wymienia Ministerstwo Finansów:

  • Szybki zwrot VAT: podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40.
  • Bezpieczeństwo: faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.
  • Przyspieszenie obrotu: dzięki działaniu za pośrednictwem bazy Ministerstwa, zawsze będziemy mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.
  • Wygoda: e-faktury będą wydawane według jednego wzorca, co sprawi że będą bardzo łatwe w użyciu.
  • Standaryzacja. Wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stanie się dużo łatwiejsze.
  • Mniej obowiązków. Podatnik nie będzie musiał przechowywać faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one przechowywane przez administrację przez okres 10 lat.
  • Mniej danych do przesłania. Podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

KSeF a zyski urzędu

Wprowadzenie jednego wspólnego krajowego systemu e-faktur, przez który przepływać będą wszystkie transakcje fakturowane, da fiskusowi bieżące informacje odnoszące się do dokonywanych przez podatników transakcji zakupu/sprzedaży, co uprości i przyspieszy kontrole na gruncie VAT, a czego konsekwencją będzie uszczelnienie podatku VAT i zwiększenie dochodów budżetu państwa.

Warte uwagi: Świadectwo pracy – jakie zawiera informacje?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *