Sprzedaż samochodu – z tego artykułu dowiesz się jak dobrze przygotować umowę! Planujesz sprzedaż pojazdu? Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać prawidłowa umowa kupna sprzedaży samochodu? W takim razie dobrze, że trafiłeś na nasz artykuł. W nim znajdziesz odpowiedź, jak powinna wyglądać taka umowa, aby była skutecznie zawarta.
Przeczytaj również: Darowizna nieruchomości a podatek
Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław
Sprzedaż samochodu – Kluczowe postanowienia umowy
Zanim przystąpisz do podpisania umowy kupna-sprzedaży auta, jeżeli jesteś kupującym powinieneś szczegółowo obejrzeć pojazd, który zamierzasz kupić. Aby to zrobić w sposób kompleksowy, należałoby pojazd obejrzeć w warsztacie, tak aby później nie być niemile zaskoczonym, że pojazd ma wady, których gołym okiem nie było widać.
Gdy oględziny wypadną pomyślnie i zdecydujesz się jednak kupić pojazd, powinieneś sporządzić umowę najlepiej w formie pisemnej. Zawarcie umowy ustnej, choć dopuszczalne, to jest bardzo ryzykowne, gdyż z postanowień ustnych łatwo się wycofać, a druga strona wówczas nie jest w stanie udowodnić, że określone ustalenia miały miejsce.
Sprzedaż samochodu – elementy umowy
W umowie kupna sprzedaży samochodu powinny się znaleźć:
- data i miejsce zawarcia umowy;
- podpisy stron (kupującego i sprzedawcy) zawierających umowę;
- oznaczenie stron umowy.
W przypadku jeżeli stroną jest osobą fizyczna podajemy: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego. Natomiast, gdy strona jest osobą prawną wtedy należy podać: pełną nazwę spółki, adres siedziby spółki, numer KRS, REGON, NIP. Ponadto trzeba określić, kto ma prawo reprezentować spółkę i podpisać umowę, gdyż jeżeli umowa zostanie podpisana przez niewłaściwą osobę, to umowa kupna sprzedaży samochodu jest nieważna. W wyniku tego należy przeanalizować KRS spółki, gdzie pod pozycją „strony uprawnione do reprezentacji spółki” znajdziemy odpowiedź. Ponieważ KRS jest bezpłatny i można go pobrać ze strony internetowej zrób to dla pewności;
* precyzyjne określenie sprzedawanego pojazdu: określenie jego marki i modelu, numeru rejestracyjnego, daty produkcji i daty pierwszej rejestracji. Dzięki temu nie ma jakiejkolwiek wątpliwości, jaki pojazd został sprzedany;
* określenie ceny za sprzedaż pojazdu. Wskazanie, czy jest to kwota netto, czy brutto. Jeżeli ma być przelana na rachunek bankowy, to wówczas w umowie należy wskazać również numer rachunku bankowego;
*oświadczenie kupującego i sprzedawcy, co do stanu technicznego pojazdu. Kupujący powinien oświadczyć, że nie wnosi jakichkolwiek zastrzeżeń co do stanu pojazdu, a jeżeli jakieś dostrzega, powinien wskazać jakie. Następnie sprzedawca powinien wskazać, że pojazd nie zawiera jakichkolwiek wad, a jeżeli zawiera to szczegółowo je opisać.
Szukasz miejsca do założenia swojej firmy – skrzystaj z usługi Wirtualne Biuro Wrocław.
Pamiętaj
Pamiętaj że kupno samochodu i jego utrzymanie na dłuższą metę można wliczyć do kosztów prowadzenia działalności – Czym jest koszt firmowy?
W wyniku tego poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, z których dowiecie się w jaki sposób rozliczać związane z pojazdami w swojej firmie.
Jak rozliczyć VAT za naprawę samochodu firmowego?
Czy przełożony może monitorować samochód służbowy pracownika?
Opłata środowiskowa za samochód z tytułu emisji spalin
Odliczenie 100% VAT od samochodu osobowego w firmie
Ubezpieczenie samochodu w leasingu
Leasing samochodu bez podpisu małżonka
Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT oraz PIT
Badania psychotechniczne – kogo dotyczą?
Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław