Czy sprzedaż nieruchomości zwalnia z PIT ?

Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Czy sprzedaż nieruchomości zwalnia z PIT ? Zarówno kupno jaki sprzedaż nieruchomości rodzi konsekwencje podatkowe. Warto zastanowić się, czy sprzedaż nieruchomości zwalnia nas z obowiązku iszczenia podatku od osób fizycznych

Przeczytaj również: Jak cyfryzacja zmieniła łańcuch dostaw

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Sprzedaż nieruchomości w 2021 – statystyki

Najwięcej – 93,9 mld zł – w oparciu o dane pochodzące z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości – Polacy wydali na mieszkania i domy. To wzrost o 38,7 proc. względem 2020 r. Przeciętna transakcja opiewała na ok. 347 tys. zł (+12,7 proc, r/r).

W 2021 r. w Polsce wydano także 53,1 mld zł na niezabudowane działki. To sygnał wzrostu o 53,2 proc. oraz 50,1 mld zł na działki zabudowane (+23,1 proc. r/r).

Najwięcej budują powiaty

Co interesujące, udział 6M w całości sprzedaży istotnie spadł. Choć brakuje dokładnych danych o samej sprzedaży poza największymi miastami. – To w 2021 roku liczba nowo rozpoczętych lokali w inwestycjach deweloperskich wyniosła ok. 60 tys. w 6M, a poza nimi sięgnęła około 110 tys. sztuk.

Czy sprzedaż nieruchomości zwalnia z PIT ?

Czy kupno mieszkania zwalnia z PIT

Jak wiemy wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e ustawy o PIT. – W wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Ważne by za pieniądze ze sprzedaży mieszkania kupić drugie – na własne cele mieszkaniowe. Ważne, by zakup nastąpił w ciągu trzech lat od sprzedaży poprzedniego mieszkania. Wyjaśnijmy, że tymi własnymi celami mieszkaniowymi mogą być m.in: wydatki poniesione na budowę  własnego domu na terytorium Polski.

Czy sprzedaż nieruchomości zwalnia z PIT ? – Nieruchomości to dla Polaków inwestycja

2021 r. tysiące Polaków zdecydowało się na ulokowanie swoich oszczędności w mieszkaniach. Mieszkania zawsze uważana była za dość bezpieczny sposób na przechowanie kapitału. Na rynku pojawiły się osoby traktujące zakup mieszkania czysto lokacyjnie. Kupując lokal na etapie tzw. dziury w ziemi co ważne można go kilka lat później sprzedać z naprawdę niezłym zyskiem.

Co zmieniła pandemia Covid-19

Ludzie, którzy nie planowali budowy domu ani jego kupna, pandemia, a dokładniej pierwszy lock down wyzwolił potrzebę wolności, realizowaną przez przeprowadzkę do własnego domu. Efektem tego były rekordy popularności działek, także rekreacyjnych, a firmy produkujące domy prefabrykowane miały zlecenia nawet do połowy tego roku.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Warte uwagi: Zbiór praw dla przedsiębiorców – Konstytucja biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *