Zadłużenie branży piwnej

Kliknij aby ocenić!
[Suma: 0 Średnia: 0]

Zadłużenie branży piwnej. Kondycja finansowa branży piwnej najlepiej pokazuje, że cała gospodarka jest systemem naczyń połączonych. Panndemia COVID-19 spowodowała, że zamknięto wiele pubów, barów, restauracji. – To tam przede wszystkim sprzedaje się złoty trunek. Zamknięcie tych lokali spowodowało duże kłopoty dla branży piwnej.

Przeczytaj również: System księgowy – Jak skonstruować go w firmie: Przewodnik krok po kroku

Struktura rynku piwa

Za zdecydowaną większość (84%) udziałów w rynku odpowiadają browary duże – wynika z raportu Deloitte. Wśród nich 34,2% przypada Kompanii Piwowarskiej, 29,9% – Grupie Żywiec oraz 19,9% – Carlsberg. Pozostała część rynku jest rozdzielona pomiędzy browary średnie (12%) oraz regionalne i rzemieślnicze (4%).

Zadłużenie branży piwnej

Dane BIG nie kłamią

Ciekawe dane dotyczące niespłaconych zobowiązań firm piwowarskich dostarcza Biuro Informacji Kredytowej

Pod koniec marca 2020 r. suma zaległości producentów piwa, widocznych w BIG i bazie informacji kredytowych BIK, wynosiła niecałe 1,4 mln zł. Z końcem maja 2021 roku. było to 3,5 mln zł, a rok. Później – przede wszystkim pod koniec maja 2022 r. – niespłacone zaległości opiewały na blisko 22 mln zł. Oznacza to, że rok do roku zwiększyły się o ponad 500 proc.

Przeczytaj również: Czego może dotyczyć kontrola skarbowa?

Małe sklepiki przestały kupować piwo

Co ważne najbardziej niepokojącym sygnałem kurczenia się rynku zbytu jest stopniowa zmniejszenie głównego kanału sprzedaży piwa, jakim są sklepy małoformatowe. Małe sklepy to aż 2/3 wszystkich placówek handlowych w Polsce. Co więcej dane dotyczące tego kanału sprzedaży piwa niestety nie napawają optymizmem. W zeszłym roku sprzedaż piwa w sklepach małoformatowych znacznie spadła co w dużej mierze było spowodowane pandemią i zamykaniem wielu tego rodzaju punktów. Z danych firmy analitycznej CMR wynika, że piwo stanowi 12 procent obrotów pod względem wartości i 24 procent pod względem liczby transakcji w sklepach do 300 mkw. Co ważne w przypadku supermarketów jest to odpowiednio 3,5 procent oraz 12 procent.

Zadłużenie branży piwnej –

Piwowary mimo własnych problemów wspierają polską gospodarkę

Pomimo problemów z jakimi boryka się branża wzrosły wpływy podatkowe z tej branży. Dzięki podatkom jakie płacą same browary Polska gospodarka dużo zyskiwała. W 2020 roku wpływy z podatków płaconych przez browary wynosiła 11,4 mld zł. Warto wiedzieć, że browary w pandemii pomagały także inaczej. Choćby przekazanie dochodu ze sprzedaży niektórych partii piwa pubom. Browar PINTA przekazał dochód ze sprzedaży 9 tysięcy butelek piwa. Warto też wspomnieć o wsparciu dla szpitali na zakup niezbędnego sprzętu medycznego

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Wrocław

Warte uwagi: Praca w domu: 5 najlepszych wskazówek, jak przygotować miejsce pracy, by odnieść sukces

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *